четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 177
home Вести

ЕВЕ КАКВО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА ЗА 1 МАЈ И ВЕЛИГДЕН: Дали конечно ќе се збогуваме со дождот и студеното време?

ЕВЕ КАКВО ВРЕМЕ НЕ ОЧЕКУВА ЗА 1 МАЈ И ВЕЛИГДЕН: Дали конечно ќе се збогуваме со дождот и студеното време?

Студеното време и дождот ги разочара сите љубители на пролетта, особено ниските температури не ни наликуваат дека е пролет во Македонија.

Според УХМР времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Утрото ќе биде свежо. Во текот на денот на места ќе има услови за краткотраен дожд и ретки грмежи, претежно во планинските подрачја. Ќе дува слаб до умерен ветер од западен и северозападен правец.

Во четврток времето ќе биде променливо облачно со сончеви периоди. Во текот на денот облачноста ќе се зголемува и кон крајот на денот во западните делови ќе има врнежи од дожд. Ќе дува слаб до умерен ветер од јужен правец.

Во петок времето ќе биде облачно со врнежи од дожд, на места пообилни.

Во сабота времето ќе биде променливо облачно со повремени врнежи од дожд, особено претпладне. До вечерните часови врнежите ќе престанат. Ќе дува слаб до умерен ветер од северозападен правец.

Според долгорочната прогноза од наредната недела веќе не очекува затоплување на времето, а за 1 мај не очекува температура и до 21-от степен.

За Велигден во недела исто така не очекува топло време, но без сонце, погледнете.

Најнови вести

Коронавирус