сабота, 15. мај 2021. Вести денес: 68
home Вести

Еве каква е состојбата на патиштата ова утро – особено мора да прочитате кој патни правци се затворени за движење

Еве каква е состојбата на патиштата ова утро – особено мора да прочитате кој патни правци се затворени за движење

Сообраќајот на државните патишта се одвива непречено по суви коловози со умерен интензитет на патните правци надвор од градските средини. На граничните премини, од македонската страна нема подолги задржувања за влез и за излез од државата.

АМСМ препорачува прилагодена брзина на движење, почитување на поставената сообраќајна сигнализација и внимателно управување со возилата, особено на патиштата низ котлините, речните долини и клисурите, каде има можност од појава на одрони. Ова посебно се однесува за делниците Катланово – Велес, Маврово – Дебар – Струга, Виница – Берово и Кочани – Делчево.

На наплатната станица Петровец, во правец Скопје – Петровец, како и на наплатаната станица Миладиновци, во правец Скопје – Миладиновци поставени се знаци за сообраќаен режим, но не е изменет постојаниот тек на сообраќајот. Градежни активности ќе се изведуваат во текот на наредната недела кога ќе има поволни временски услови.

Патниот правец Охрид – Ресен, преку националниот парк Галичица, се уште е затворен за сообраќај за сите видови на возила.

Најнови вести

Коронавирус