сабота, 25. септември 2021. Вести денес: 47
home Вести

Еве каква е состојбата на граничниот премин Богородица – пожарот се шири кон грчката страна, ова се најновите детали

Еве каква е состојбата на граничниот премин Богородица – пожарот се шири кон грчката страна, ова се најновите детали

Пожарот, што попладнево избувна на потегот меѓу месноста Милци и Граничниот премин Богородица, не ја загрозува сообраќајната фреквенција на граничниот премин која се одвива нормално и без прекин, соопштија од граничната дежурна служба.

Во попладневните часови состојбата со сообраќајната фреквенција е секогаш порелаксирана поради помалата гужва така што нема поголеми задржувања од петнасетина минути.

Од екипите на терен соопштуваат дека пожарот поради ветрот се движи кон границата со Грција поради што биле информирани и грчките пожарникари од противпожарната единица во Поликастро.

Доколку не се случи промена на правецот на ветрот нема да бидат загрозени граничната караула на АРМ, казиното „Фламинго“ ГП Богородица и бензинските пумпи на „Макпетрол“  и „Шимов“ во близина на мекедонско-грчката граница.

Коронавирус