вторник, 7. јули 2020. Вести денес: 25
МЕГА БОМБА

Нова аудио бомба: Се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да не работи ништо

home Вести

Еве како ќе изгледа новото уверение за државјанство- Додека сите се фокусирани на аферата “Рекет”, Заев го урива македонскиот идентитет

Еве како ќе изгледа новото уверение за државјанство- Додека сите се фокусирани на аферата “Рекет”, Заев го урива македонскиот идентитет

Додека сите се фокусирани на аферата “Рекет”, премиерот Зоран Заев го урива македонскиот идентитет.

Имено, Курир дојде до ексклузивна фотографија како ќе изгледа новото уверение за државјанство.

Според инфoрмациите на Курир, денеска било одобрено и доставено, но, не се знае кога точно ќе почне да се издава од управните служби.
Карактеристично во новото уверение е тоа што не постои македонско државјанство туку граѓанин на Република Северна Македонија.

Освен што се укинува македонското државјанство односно нема веќе термин македонски, карактеристично е тоа што уверението е целосно двојазично при што македонскиот и албанскиот јазик се подеднакво застапени.

Парламентарни избори 2020