четврток, 17. јуни 2021. Вести денес: 39
home Вести

Еве каде попладнево најмногу наврна дожд во Македонија

Еве каде попладнево најмногу наврна дожд во Македонија

Најмногу наврнат воден талог во изминатите девет часа до 17 часот денеска има во Пожаране, Тетово – 6 литри на метар квадратен, во Лазарополе – 4 и Виница и Скопје – Зајчев Рид по 1 литар на метар квадратен, информираат од Управата за хидрометеоролошки работи.

Дувал умерен до засилен северозападен ветер, кој во Штип достигнувал брзина до 65, а во Скопје-Зајчев Рид над 50 километри на час.

Времето до крајот на денот ќе биде претежно облачно и посвежо со повремени врнежи од дожд, пообилни во западните делови. Ќе дува умерен до засилен северозападен ветер. Во текот на ноќта врнежите ќе престануваат.

Во Скопје, времето ќе биде облачно и свежо со повремени врнежи од дожд и со умерен до засилен северен ветер.

Времето утре претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, кој на места ќе достигнува брзина над 70 километри на час. Минималната температура ќе биде во интервал од 2 до 9, а максималната ќе достигне од 15 до 21 степен.

Во Скопје, времети претпладне ќе биде променливо облачно, а попладне облачноста ќе се намалува. Ќе дува умерен до засилен северен ветер. Минималната температура ќе се спушти до 4, а максималната ќе достигне до 19 степени.

Во наредните денови следува период на стабилно време со пораст на дневните температури. Особено топло се очекува во почетокот на следната седмица.

ЕУРО 2020

Македонија