четврток, 22. октомври 2020. Вести денес: 112
home Вести

ЕУ за злоупотреба на “еврознаменцето” – На тапет Груби, Џафери и Дескоска

ЕУ за злоупотреба на “еврознаменцето” – На тапет Груби, Џафери и Дескоска

Во својот извештај за напредокот на Макеоднија во делот за правдата Европската Унија изразува загриженост за носење на закони по кратка постапка во комисијата за европски прашања на Собранието чиј шеф беше актуелниот вицепремиер Артан Груби

За ЕУ е загрижувачко е носењето на закони по скратена постапка, сo таканаречено европско знаменце без демократска дебата и со исклучување на опозиција од дебатата.

Иако не се директно именувани критиките на ЕУ се упатени пред се кон ДУИ и СДСМ односно до спикерот Талат Џафери, екс министерката за правда Рената Дескоска и Артан Груби кои дозволиле злоупотреба на скратената постапка која ја дозволува комисијата за Европски прашања.

Коронавирус