вторник, 4. октомври 2022. Вести денес: 19
home Вести

Емпаер Стејт Билдинг во Њујорк во боите на македонското знаме

Емпаер Стејт Билдинг во Њујорк во боите на македонското знаме

Боите на македонското знаме, заедно со другите знамиња на земјите учеснички на Зимските олимписки игри 2018 ќе бидат осветлени на познатата њујоршка зграда Емпаер Стејт Билдинг.

Осветлувањето е во чест на денешното отворање 23. Зимски олимписки игри кои се одржуваат во Пјонгчанг, Јужна Кореја.

Како што информираат од Министертсвото за надворешни работи, осветлувањето и ротирањето на боите на знамињата на земјите учеснички на ЗОИ, ќе започне денеска во 23:22 часот по македонско време.

Коронавирус