вторник, 7. февруари 2023. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале повеќе од 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

home Вести

„Експрес“: Филипче блокирал пациентка со ретка болест која чека лек за да преживее

„Експрес“: Филипче блокирал пациентка со ретка болест која чека лек за да преживее

Министерот за здравство Венко Филипче блокирал на социјалната мрежа Инстаграм пациентка од Скопје која бара помош од него во битката со опасна, ретка и тешка болест, пишува „Експрес.мк“

Политикологот Влора Речица објави дека Филипче блокирал пациентката Флора Гаши го споделила својот проблем на Инстаграм.

“По споделување на инстаграм за нејзината ситуација и фактот што не може да дојде до потребните лекови, Флора е блокирана од страна на министерот Филипче”, пишува Речица која споделува и линк со повеќе информации.

Младата Флора и уште две пациентки се борат со живот додека здравствените власти цели три години не можат да најдат решение за луѓето со ретката болест.