сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 107
home Вести

Екс државен директор тврди дека Рашковски бил дел од тендери во здравството

Екс државен директор тврди дека Рашковски бил дел од тендери во здравството

Поранешниот економски директор на клиниката за гинекологија во скопскиот клинички центар Валон Беља тврди дека генералниот секретар на Владата Драги Рашковски бил инволвиран во тендери на неговата клиника, објавува Експрес.мк

Обвинувајќи го за корупција Беља го навредува Рашковски користејќи го зборот „дебил” во својот коментар на албански јазик.

На прашањето како можел да биде инволвиран во тендери во здравство кога Рашковски е генерален секретар на владата Беља ја објаснува шемата.

-Тие имаат директор таму. Компаниите кои што се избрани со поставување на посебни спецификации (каде други компании не можат да конкурираат) му даваат процент на него и на други како него за да излезе дека директорот нема врска со овие компании. Само во Македонија тој што ќе го објави криминалот е сменет а во развиените земји објавувачот на криминал ќе добие државна заштита, вели Беља.

Тој минатиот месец кој откако беше сменет од позицијата во Гинекологија од страна на министерот Филипче поднесе повеќе кривични пријави до директорката за која медиумите пишуваа дека е блиска на сопругата на прениерот Заев.

Коронавирус