недела, 25. јули 2021. Вести денес: 35
home Вести

Една победа го дели Реал од трофејот во Ла Лига

Една победа го дели Реал од трофејот во Ла Лига

Фудбалерите на Реал Мадрид се на чекор од освојуваше на титулата во Шпанското фудбалско првенство. „Кралевите“ синоќа во 36. коло ја совладаа Гранада на гостински терен со 2:1 и ја вратија разликата од четири бода во однос на конкурентот за првото место, тимот на Барселона.

Трите бода Реал во Гранада ги обезбеди по само петнаесетина минути игра со головите на Ферланд Менди и на Карим Бензема. До крајот домаќините успеаја само да намалат преку Дарвин Макис.

На табелата во Ла Лига, Реал е лидер со 83 бода пред Барселона која има 79. Гранада е 10-та со 50 бода.

Коронавирус