понеделник, 1. март 2021. Вести денес: 203
home Вести

Еди Рама му замери на Пендаровски: „Чудно е да се слушне заложбата на Пендаровски Македонија да се одвои од Алабанија“

Еди Рама му замери на Пендаровски: „Чудно е да се слушне заложбата на Пендаровски Македонија да се одвои од Алабанија“

Албанскиот премиер Еди Рама ја искритикува заложбата на македонскиот претседател Стево Пендаровски за одвојување на Македонија од Албанија во пристапувањето кон Европска унија.

„Претседателот @SPendarovski имплицитно се залага за „одвојување од Албанија“? Чудно е да се слушне ова, особено кога се има предвид клучниот придонес на Албанија и на Албанците во демократскиот развој и европскиот пат на нашата пријателска соседна држава. Не звучи правилно, ниту практично чесно!“, порача Рама на Твитер.

Најнови вести

Коронавирус