среда, 14. април 2021. Вести денес: 41
home Вести

Еден ден по изгласување на довербата на Заев, Собранието нема мнозинство за гласање

Еден ден по изгласување на довербата на Заев, Собранието нема мнозинство за гласање

Само еден ден по изгласување на доверба на премиерот Заев од страна на Собранието,денеска во Законодавниот дом нема мнозинство за гласање. Собраниската сала полупразна, кворум за одлучување нема. Талат Џафери, собранискиот спикер за секој закон кажуваше дека нема услови за негово усвојување.

Опозицијата упати обвинување до власта дека сите 62 пратеници кои вчера изгласаа доверба на Владата, требало и денес да се појават на работа. ДУИ се правда дека некои пратеници биле отсустни од здраствени причини.

130 закони во овој момент се на чекање за усвојување, 4 седници се почнати а недовршени. Нема ниту нова седница закажано.

Најнови вести

Вести

ВМРО-ДПМНЕ: Дубровничката полиција заплени рекордна количина кокаин. Станува збор за околу 500 килограми кокаин што бил доставен во контејнер со банани. Огромната количини на кокаин е откриена од цариниците при редовни контроли на контејнери. Во последните месеци, пристаништето Плоче се претвори во порта за дилерите на дрога за увоз на кокаин поради слабата контрола. Од крајот на јануари, кога започна интензивната полициска акција до денес запланети се над 700 килограми кокаин.

Коронавирус