четврток, 21. октомври 2021. Вести денес: 52
home Вести

ДЗС: Попишани вкупно 1.037.309 лица – ова се деталите за пописот во Македонија

ДЗС: Попишани вкупно 1.037.309 лица – ова се деталите за пописот во Македонија

Вкупно 1.037.309 лице, 323.286 домаќинства и 438.705 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193.370 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември.  (МИА)

Локални избори 2021