среда, 27. октомври 2021. Вести денес: 214
home Вести

ДЗС: Попишани се вкупно 1.132.484 лица

ДЗС: Попишани се вкупно 1.132.484 лица

Вкупно 1.132.484 лица, 353.256 домаќинства и 480.364 станови се попишани заклучно со 20 часот вчера, објави денеска Државниот завод за статистика.

Можноста за самопопишување на лица во странство, пак, досега ја искористиле – 193.742 лица.

Пописот на населението, домаќинствата и становите во Република Македонија, кој официјално започна на 5 септември ќе трае до 30 септември. (МИА)

Локални избори 2021