понеделник, 25. октомври 2021. Вести денес: 153
home Вести

„Џон Хопкинс“: Македонија со катастрофален индекс на смртност од коронавирус

„Џон Хопкинс“: Македонија со катастрофален индекс на смртност од коронавирус

Според анализата на еден од водечките светски универзитети „Џон Хопкинс“ од Вашингтон, Македонија има катастрофален индекс на смртност во однос на сите свои соседи, но и најголем број други земји на светот.

Според мапата која што ја пренесува генералниот секретар на Алијансата за Албанците и градоначалник на Гостивар, Арбен Таравари, Македонија со над 8 % смртност е далеку пред своите соседи.

Локални избори 2021