недела, 2. април 2023. Вести денес: 32
home Вести

Ѕанакопулос: Промената на Уставот е цврста преговарачка позиција на грчката Влада

Ѕанакопулос: Промената на Уставот е цврста преговарачка позиција на грчката Влада

Промената на уставот на соседната земја е цврста преговарачка позиција на Атина, вели портпаролот на грчката влада, Димитрис Ѕанакопулос во интервју за радиото „Real fm“.

Тој, како што јавува дописникот на МИА од Атина, уште еднаш ги повтори грчките позиции.

– Грчката позиција е сложено име, кое ќе биде за сите употреби и ќе важи за сите. Нешто што значи дека предуслов е уставна ревизија од страна на нашите соседи, за да најдеме едно одржливо, стабилно и заемно политичко решение за кое сите ќе можат да се чувствуваат горди, и двата народи, вели Ѕанакопулос во интервјуто.

Најнови вести