среда, 19. јануари 2022. Вести денес: 81
home Вести

Џамиите отворени за верниците

Џамиите отворени за верниците

ИВЗ денеска ги отвора џамиите и покрај апелите на надлежните ваквата одлука да се преиспита поради епидемијата со коронавирусот.

Ставот на Исламската верка заедница за отворање на џамиите остана непроменет. Оттаму најавија дека џамиите ќе се отворат, но ќе се почитува мерката за физичка дистанца.

Молитвите ќе се вршат на одредени места за да се задржи потребното растојание, а верниците ќе можат да се молат и во дворовите на џамиите.

Коронавирус