четврток, 12. декември 2019. Вести денес: 123
home Вести

Џафери во среда ја закажа собраниската седница за избор на новите министри

Џафери во среда ја закажа собраниската седница за избор на новите министри

Собранискиот спикер Талат Џафери ја закажа парламентарната седница за предлозите на премиерот Зоран Заев за нови министри во среда во 11 часот, соопштија од неговиот кабинет.

Освен премиер, Заев треба да биде и министер за финансии, додека нови министри ќе бидат Насер Нуредини (екологија), Хисни Исмаили (култура), Трајан Димковски (земјоделство), Горан Милевски (локална самоуправа).

Со новото министерство за политички систем, пак, се предвидува да раководи досегашниот министер за животна средина Садула Дураку.