петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Џафери: Со Финска споделуваме исти политички определби

Џафери: Со Финска споделуваме исти политички определби

Претседателот на Собранието, Талат Џафери, се сретна со премиерката на Финска, Сана Марин.

Како што информираат од кабинетот на Џафери, тој истакнал дека Северна Македонија ја цени поддршката на Финска во областа на евроинтеграциите и нејзиниот принцип дека билатералните проблеми со Бугарија не треба да бидат пречка за процесот на интеграцијата.

Тој исто така нагласил дека како држава со Финска споделуваме исти политички определби и имаме многу добри односи, како на билатерален, така и на мултилатерален план.

Џафери потврдил дека Северна Македонија ги поддржува аспирациите на Финска за членство во НАТО и ја нагласил подготвеноста на Собранието да го ратификува пристапниот протокол за членство на Финска во НАТО што е можно поскоро.

Коронавирус