сабота, 27. февруари 2021. Вести денес: 0
home Вести

Џафери: Hapeдби на Фејсбук не прифаќам, пpeкината Собраниската седница

Џафери: Hapeдби на Фејсбук не прифаќам, пpeкината Собраниската седница

„Ха ха ха, јас немам Фејсбук.“ Ова беше коментарот на претседателот на Собранието Талат Џафери по повикот на пратеникот на СДСМ Александар Кирацовски собранискиот спикер сега и веднаш да ја закаже собраниската седница за paзрешување на министерката за труд Рашела Мизрахи.

Тој жестоко го искритикува својот колега пратеник Александар Кирацовски од коалициониот партнер СДСМ.

Џафери откако започна 135-тата собраниска седница и го повтори својот став и истакна дека наредби на Фејсбук не прима бидејќи, Фејсбук ниту има, ниту планира да има бидејќи не бил таков тип политичар. 135. собраниска седница на која пратениците на која требаше да се расправаат за предлог-законот за Јавно обвинителство и Предлог-законот за Советот на јавни обвинители, Џафери ја прекина и одложи за утре во 11 часот.

Пратениците во текот на денот беа повикани да дојдат во законодавниот дом, бидејќи според првичните информации седницата требаше да почне во 15 часот.

Коронавирус