петок, 29. јули 2022. Вести денес: 0
home Вести

Џафери дециден: Мандатите се вратени, пратениците не можат да го свикаат Собранието – тоа е државен удар!

Џафери дециден: Мандатите се вратени, пратениците не можат да го свикаат Собранието – тоа е државен удар!

Талат Џафери вели дека било кој друг начин, освен по избори, за заседавање на Собранието е обид за пуч. Тој ова вечерва го изјави во емисијата „Click Plus“ на ТВ21.

Џафери додава дека се правело притисок врз него за повторно свикување на пратениците и заседавање на парламентот, но дециден е дека со Собранието е веќе завршено.

-На 16-ти февруари секој пратеник гласаше за престанок на мандатот. По наредните избори ќе се собере Собранието, вели собранискиот спикер.

Тој ја објасни иницијативата за одново свикување на Собранието, после иницијативата на СДСМ, но одговори дека тоа не е можно.

-Собранието може да се врати само на следните избори, и тоа може да го стори народот, коментираше Џафери.

Инаку до Собранието иницијатива за негово повторо свикување поднесоа пратеници од СДСМ, а на иницијативата не се приклучи ВМРО-ДПМНЕ.

Коронавирус