четврток, 22. април 2021. Вести денес: 0
home Вести

Џафери: Ако нема цензус, јас ќе ја преземам функцијата в.д претседател на државата

Џафери: Ако нема цензус, јас ќе ја преземам функцијата в.д претседател на државата

Претседателот на Собранието, Талат Џафери во вечерашното издание на „Click Plus“ го објаснуваше процесот на избори во втор круг како и потребниот цензус од 40%.

Џафери рече дека доколку не биде постигнат цензус од 40%, на 12-ти мај дека тој ќе треба да ја преземе функцијата на претседател на Република Македонија.

Џафери вечерва во дебатниот магазин „Click Plus“ на ТВ21, повика на масовна излезност в недела кога се одржува вториот круг од шестите по ред претседателски избори, а први по потпишувањето на договорот од Преспа.

Коронавирус