четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 113
home Вести

Двојните аршини на претседателската кампања на Пендаровски

Двојните аршини на претседателската кампања на Пендаровски

Пендаровски вели дека не се апсат политички лидери, го заборави апсењето на Стевче Јакимовски

Во Отвореното студио на телевизија Алфа , Пендаровски изјави дека во Македонија има човекови слободи и права кои се почитуваат и според него во Република Македонија нема политички затвореници.

-Не може лидер на политичка партија во монтирани политички случаи да биде затворен и да зборуваме за демократија. Нема политички монтирани случаи. Нема ниту еден лидер кој е апсен затоа што на премиерот не му бил по ќеиф.

Пендаровски изгледа го заборави апсењето на Стевче Јакимовски во март оваа година пред почетокот на изборната кампања, кој е лидер на опозициската партија „ГРОМ“ и кој моментално е во домашен притвор.

Коронавирус