сабота, 1. октомври 2022. Вести денес: 18
home Вести

Движењето БЕСА бара од Заев да го разреши Каевски

Според БЕСА, разрешувашето на Каевски ќе служи како лекција за другите
Движењето БЕСА бара од Заев да го разреши Каевски

Движењето БЕСА и нејзиниот претседател, Африм Гаши, смета дека скандалот на објавувањето на збирката песни од Агенцијата за млади и спорт, во која се користи навредлив јазик кон Албанците, не треба да помине без казнување.

-Во спротивно, ќе треба да заклучиме дека и владата го подржува таквото издание. Ако авторот на поезијата се откажува од авторството, ако директорот на Агенцијата за млади и спорт крева рамена дека не знае што случува, оваа е шанса Премиерот да докаже дека тој се грижи за мултиетничкото општество. Инаку, ќе треба да констатираме дека сите тие подржуваат такви т.н. поезии.

БЕСА бара од премиерот Зоран Заев да го разреши од функцијата директорот на Агенцијата за млади и спорт, Дарко Каевски и со што би докажал дека мотото „едно општество“ не бил само блеф за политички поени.

Според БЕСА, разрешувашето на Каевски ќе служи како лекција и за сите други. Оттаму велат дека доколку Каевски не поднесе оставка, барем од морални причини, тогаш тој треба да биде разрешен од политички причини.

Коронавирус