среда, 8. јули 2020. Вести денес: 260
МЕГА БОМБА

ВИДЕО: Тежок меѓународен блам на Заев, лажеа дека спречиле хибриден напад, а Заев пред пранкери го напаѓа Макрон, затвора аеродром, ќе населува мигранти

home Вести

Дукоски: Сите видовме како Кичеец е во друштво со братот на врвен политичар

Дукоски: Сите видовме како Кичеец е во друштво со братот на врвен политичар

Адвокатот Сашо Дукоски на денешните завршни зборови потсети на врските кои ги имал Зоран Милески Кичеец со актуелни политичари и оти Обвинителството поминало лесно преку тоа. Тој се надева дека овој факт ќе го земе во предвид при носењето на пресудата.

„Сите видовме како Кичеец е во друштво на познат адвокат и со братот на еден врвен политичар. И тоа помина така“ повтори Дукоски.

Според Дукоски незамисливо е во една модерна правна држава да се води ваков процес.

„Немаше никакви докази и аргументи и јавната обцинителка каже на повисок тон и оти треба да не убеди. Што видовме, праша адвокатот Сашо Дукоски на денешните завршни зборови на случајот Рекет.

Тој смета дека јавното обвинителство со многу политика го водеше случајот и повеќе се водеше на народот да му даде “леб и игри” отколку докази.

„Видовме снимка од цели пет секунди во која еден од обвинетите носи торба лесно како перце Се покажуваше таа фамозна торба. Ако е тоа доказ“ -изјави Дукоски.

Тој вели дека Боки се гони за трошење на пари во период кога воопшто не се водела постапка како што е случај во 2017 година.

„Како може да пуштил во промет пари кога не била почната постапка. На тој начин може да биде осуден и за убиството на Кенеди“, рече Дукоски.

Тој рече дека е скандалозно што од него се кријат докази кои ги има обвинителството и оти му се јавувале луѓе да му ги продадат изјавите на обвинетиот Зоран Милески – Кичеец, кои и онака му следуваат.

„Јас не знам каква е оваа опсесија од криење докази“, праша Дукоски.

Парламентарни избори 2020