сабота, 6. јуни 2020. Вести денес: 18
Актуелна тема

Од минута во минута за ситуацијата со коронавирусот во Македонија и светот

home Вести

Дукоски: Починатиот притвореник, заразен со коронавирус, користел иста бања со Боки 13

Дукоски: Починатиот притвореник, заразен со коронавирус, користел иста бања со Боки 13

По смртта на притвореникот во истражниот затвор “Скопје”, кој беше заразен од корона вирусот, адвокатот Сашко Дукоски јавно прашува како судот планира да го оддржи утрешното рочиште за случајот “Рекет”, бидејќи на тој начин би го загрозил животот на сите кои се вклучени во процесот.

-Притвореникот кој почина бил еден спрат под ќелијата на Бојан Јовановски. Се бањале во иста бања, храна им носеле исти командири и сл. Наместо да биде во изолација, денеска беше донесен на судење. Контактирав со него. Замислете, што ќе се случи доколку е недај боже заболен. Сите што бевме во судницата постои ризик да сме заразени, вели Дукоски за ФОКУС, кој истакнува дека утрешното судење мора да биде одложено.

Тој вели дека притворениците не треба да се дискриминираат, туку и за нив да се постапи според протокол.

Целата вест прочитајте ја на ФОКУС

Коронавирус