петок, 30. септември 2022. Вести денес: 69
Во живо

„Промените се случуваат, секогаш со народот“: Мицкоски во посета на општина Јегуновце

home Вести

ДУИ со пара-пописна структура, директорот на ДЗС Апостол Симовски молчи за мешањето на партиски структури

ДУИ со пара-пописна структура, директорот на ДЗС Апостол Симовски молчи за мешањето на партиски структури

Градоначалничката на Тетово Теута Арифи на социјалните мрежи објавува имиња на луѓе и организации и ги повикува Албанците во дијаспората да ги контактираат за да се попишат на пописот.

Меѓу контактите кои ги објавува Арифи сите се Албанци а меѓу нов има и верски објекти – џамии.

Директорот на Државниот завод за статистика Апостол Симовски пред два дена изјави дека ДЗС не ги ангажирала овие луѓе и организации за кои зборуваше и екс пратеникот Илија Димовски.

Симовски молчи за мешање на партиски структури во операцијата која ја водат државни институции и досега нема ни кривични ни прекршочни пријави.

Коронавирус