сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 0
home Вести

ДУИ се спрема за гласање на дијаспората, Османи јавно побара отворање граници без ограничувања

ДУИ се спрема за гласање на дијаспората, Османи јавно побара отворање граници без ограничувања

Вицепремиерот за европски прашања Бујар Османи на неговиот Фејсбук профил напиша дека е време да се отвораат границите без никакви ограничувања.

– Време е да ги отвориме аеродромите и границите без ограничувања!”, напиша вицепремиерот Османи.

Можноста за целосно отворање на границите без сегашните услови, односно задолжителен ПСР тест и самоизолација ќе биде тема на разговорот со Комисијата за заразни болести и денеска, по што ќе се донесе соодветна одлука.

Благодарение на желбите на ДУИ, слично на оние на СДСМ кои инсистираа на брзи избори па ги укинаа мерките – резултатите ги знаете, дали Македонија повторно ќе биде ковид-жртва на нечии изборни интереси.

Интереси, кои по правило – на 10-ти план го ставаат здравјето на граѓаните…

Коронавирус