вторник, 19. јануари 2021. Вести денес: 55
home Вести

ДУИ прави пререгистрација на целото членство и внатрешен ветинг

ДУИ прави пререгистрација на целото членство и внатрешен ветинг

ДУИ започна со голема проверка во своите редови и целосна пререгстрација на членството, пренесува ПресингТВ. Артан Груби најави дека ќе прават свој ветниг а оти потоа ќе следуваат и внатрепартиските избори.

-Зачленувањето во ДУИ ќе трае до 5 јуни и отпосле работната група од партијата ќе ги разгледува сите аапликации и ќе одлучи за секоја апликација поединечно. Тоа е првиот ветинг во рамките на партијата, додека второстепениот ветинг за извршување на функција за избрани и именувани лица ќе треба да го почека законот но тоа не е пречка за ДУИ да направи проверка на кандидатите-истакна Груби.

Коронавирус