сабота, 31. јули 2021. Вести денес: 89
home Вести

Дрзок атак на Владата врз медиумите: На 5 минути пред завршување на вонредната состојба преполовени буџетите за рекламирање

Дрзок атак на Владата врз медиумите: На 5 минути пред завршување на вонредната состојба преполовени буџетите за рекламирање

На 5 минути пред завршување на вонредната состојба, Владата на Оливер Спасовски и Радмила Шекеринска донесе вонредна уредба со која извши упад во изборниот закон и начинот на распределба на буџетите за рекламирање, со што без консезус и на штета на сите медиуми, ги преполови буџетите за рекламирање.

На овој начин медиумите се клекнуваат на колена.

Дека се работи за шверцерски упад покажува тоа што законот е прикачен на Влада дури еден час по полноќ по завршување на вонредната состојба.

Со ова СДСМ и власта прават директен атак врз медиумите, а злоупотребена е и вонредната состојба.

Коронавирус