четврток, 2. февруари 2023. Вести денес: 83
home Вести

Државниот секретар на норвешкото МНР во посета на Македонија

Државниот секретар на норвешкото МНР во посета на Македонија

Државниот секретар во Министерството за надворешни работи на Кралството Норвешка, Аудун Халворсен денеска и утре ќе престојува во посета на Република Македонија на покана на државниот секретар во македонското МНР, Виктор Димовски.

Како што соопшти МНР, на средбата ќе се разговара за билатералната соработка и натамошното унапредување на односите во сите сфери од заемен интерес, како и за чекорите кон што поскоро интегрирање на Република Македонија во НАТО и Европската унија.

За време на посетата на Македонија Халворсен утре ќе оствари средба и со вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи.

Како што соопшти Секретаријатот за европски прашања, по средбата на Османи и Халворсен ќе биде потпишан договор за соработка помеѓу Министерството за надворешни работи/Амбасадата на Кралството Норвешка и УНОПС – Канцеларијата за услуги на проекти на ОН. 

МИА