вторник, 31. јануари 2023. Вести денес: 0
home Вести

Државата на распродажба, Заев нуди се за да остане премиер

Државата на распродажба, Заев нуди се за да остане премиер

Зоран Заев е подготвен да понуди се само за да остане премиер на државата, дознава Курир од високи партиски извори во СДСМ.

Имено Зоран Заев како што дознаваме е подготвен да ги даде и двете клучни министерства во замена за премиерската фотеља, а тоа се министерството за внатрешни работи и министерството за финанси.

Претходно во медиумите излезе информација дека финансиската полиција и била ветена на ДПА.

Покрај овие две клучни министерства, Заев е подготвен да ја предаде и УЈП како и Царината, дали Заев со ова ја става Македонија на распродажба се со една цел, а тоа е да ја задржи премиерската фотеља?

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ, изминативе неколку дена обвинува за прекршување на Уставот од страна на претседателот Пендаровски со доделувањето на мандатото на Зоран Заев.

Од опозицијата велат дека Заев и Пендаровски свесно го прекршија Уставот, а со цел да добијат на време околу преговорите за состав на новата влада.

ВМРО-ДПМНЕ ги замрзнаа односит со претседателот Стево Пендаровски, бидејќи како што велат тој свесно го прекршил Уставот.

Најнови вести