понеделник, 30. ноември 2020. Вести денес: 136
home Вести

Драстична промена на времето од вечерва

Драстична промена на времето од вечерва

Управата за хидрометеоролошки работи (УХМР) најави локален пороен дожд и грмежи кон крајот на денов, особено во северозападното подрачје. Во текот на ноќта во западните делови можно е процесите да бидат поинтензивни, локално во форма на невреме со пообилен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град.

– Утре ќе преовладува променливо облачно и нестабилно време, на повеќе места со пороен дожд и грмежи. Поинтензивни процеси се очекуваат попладне во источните делови, каде локално ќе има пообилен пороен дожд, електрични празнења, засилен ветер и услови за појава на град, соопшти УХМР.

Во Скопската Котлина најмногу услови за нестабилност ќе има утре околу пладне и попладне. Во недела условите за нестабилност ќе бидат помали. (МИА)

Коронавирус