понеделник, 30. јануари 2023. Вести денес: 159
home Вести

Драстичен пад на температурите од денеска во Македонија

Драстичен пад на температурите од денеска во Македонија

Во Македонија денеска ќе има позначителна промена на времето, кога во поголем дел од земјата ќе има поројни врнежи од дожд со грмежи и засилен северен ветер. Локално се можни и поинтензивни процеси во форма на невреме, како и пообилни врнежи од дожд, над 20 литри на метар квадратен.

Утринската температура ќе се движи од 13 до 22, а дневната од 16 до 28 степени. УВ-индексот ќе изнесува 4.

Во Скопје слично време, со темепратура од 20 до 24 степени.

Во вторник ќе продолжи да дува засилен северен ветер, а во источните делови се уште ќе има услови за локален дожд. Дневната температура во наредните два дена значително ќе се намали.

Најнови вести