петок, 15. јануари 2021. Вести денес: 190
home Вести

Драма во Грција: Стотици мигранти од кампот во Солун се обидуваат да влезат во Македонија (ВИДЕО)

Драма во Грција: Стотици мигранти од кампот во Солун се обидуваат да влезат во Македонија (ВИДЕО)

Со употеба на солзавец полицијата се обидува да спречи стотици мигранти кои утринава го напуштија бегалскиот камп во Солун и се упатија кон границата со Македонија. Полициски службеници се обидуваат да ги присилат мигрантите да се вратат во кампот. Во близина на границата се поставени и шатори каде се населиле мигрантите, информираат грчките медиумите.

Како што пренесуваат медиумите меѓу нив има и мајки со деца. Тие бараат да им се дозволи да ја преминат границата, за да го продолжат својот пат кон Германија. Мигрантите фрлаат со камења кон полицајците и се обидуваат да го пробијат кордонот, додека полицијата возвраќа со солзавец и шок бомби.

Мигрантите рекле дека одговараат на анонимен повик на социјалните мрежи да стигнат до грчката граница со Македонија, оддалечена 60 километри, и да се обидат да ја пробијат оваа граница, а потоа повторно да тргнат по мигрантската балканска рута, која беше цврсто затворена во 2016 година.

Најнови вести

Коронавирус