понеделник, 29. ноември 2021. Вести денес: 0
home Вести

ДПА ги избра кандидатите за министер и заменик-министер, ова се имињата

ДПА ги избра кандидатите за министер и заменик-министер, ова се имињата

Собранието на ДПА пред само неколку моменти одлучи дека нивната партија треба да стане дел од Владата. Луан Треси од оваа партија рече дека Централното собрание ја прифати понудата на премиерот Зоран Заев и ДПА ќе стане дел од Владата, пишува порталот на албански јазик Фол.

Според него, ДПА ќе го води министерството за инвестиции и заменик-министерското место за транспорт и врски. Треси нагласи дека проф. Бардил Даути е назначен на функцијата министер на ова министерство, додека заменик-министерот проф. Д-р Митасим Беќири.

Коронавирус