понеделник, 2. август 2021. Вести денес: 47
Во живо

Изјава на Александар Николоски

home Вести

Дознајте по колку заразени со коронавирус има во секој македонски град

Дознајте по колку заразени со коронавирус има во секој македонски град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 5445, бројката на оздравени пациенти е 2091, на починати е 259, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3095.

Од вчерашните тестирања два се контролни, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Скопје 2667, активни 1785, Куманово 709, активни 254,  Дебар 83, активни 31, Штип 277, активни 186, Прилеп 238, активни 19, Тетово 582, активни 338, Струга 182, активни 102.

Велес 172, активни 32, Битола 43, активни 14, Охрид 124, активни 104, Кавадарци 11, активни 6,  Гостивар 92, активни 53, Гевгелија 10, активни 6 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци),       Струмица 13, активни 9, Крива Паланка 12, активни 6,  Радовиш 4, активни 0.

Крушево 6, активни 3, Кочани 62, активни 27, Пробиштип 13, активни 9,  Демир Хисар 1, активни 0, Македонски Брод 3, активни 1, Пехчево 5, активни 2.

Берово 2, активни 1, Валандово 6, активни 4, Виница 3, активни 0, Делчево 1, активни 0, Кратово 4, активни 1, Свети Николе 17, активни 15, Кичево 10, активни 6, Ресен 73, активни 72, Неготино 20, активни 9 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Коронавирус