вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 47
home Вести

Дознајте по колку заразени со коронавирус има во секој македонски град

Дознајте по колку заразени со коронавирус има во секој македонски град

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 83789, бројката на оздравени пациенти е 62469, на починати е 2522, а бројот на активни случаи изнесува 18798.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 36173, активни 11009
• Куманово 4756, активни 509
• Дебар 640, активни 125
• Штип 3311, активни 230
• Прилеп 4248, активни 529
• Тетово 4778, активни 830
• Струга 2052, активни 316
• Велес 2777, активни 474
• Битола 3048, активни 530
• Охрид 2455, активни 506
• Кавадарци 2148, активни 527
• Гостивар 3397, активни 536
• Гевгелија 1170, активни 282 (76 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 199 на Богданци и 12 се странски државјани)
• Струмица 2316, активни 597
• Крива Паланка 631, активни 122
• Радовиш 625, активни 111
• Крушево 167, активни 74
• Кочани 1605, активни 209
• Пробиштип 449, активни 39
• Демир Хисар 236, активни 37
• Македонски Брод 220, активни 26
• Пехчево 156, активни 32
• Берово 501, активни 48
• Валандово 314, активни 57
• Виница 447, активни 61
• Делчево 671, активни 206 (182 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)
• Кратово 193, активни 16
• Свети Николе 1043, активни 89
• Кичево 1577, активни 217
• Ресен 652, активни 143
• Неготино 1033, активни 311 (161 лице од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Коронавирус