среда, 22. септември 2021. Вести денес: 9
home Вести

Дознајте: По колку лица заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Дознајте: По колку лица заразени со коронавирус има во секој македонски град?

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 156.543 бројката на оздравени пациенти е 150.422, на починати е 5.494, а бројот на активни случаи изнесува 627.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 15, активни 195

Куманово 4, активни 68

Прилеп 11

Тетово 8, активни 175

Битола 1, активни 26

Велес 3

Гостивар 3, активни 49

Кавадарци 4

Охрид 9

Штип 2

Струмица 1, активни 16

Струга 5

Кочани 1, активни 5

Кичево 2, активни 15

Гевгелија 2

Неготино 0

Свети Николе 3

Ресен 0

Крива Паланка 0

Радовиш 1, активни 4

Берово 3

Делчево 1

Дебар 1, активни 22

Виница 0

Пробиштип 0

Валандово 7

Богданци 0

Крушево 0

Демир Хисар 0

Демир Капија 0

Кратово 0

Македонски Брод 0

Пехчево 2

Македонска Каменица 0

Дојран 0

Коронавирус