вторник, 26. октомври 2021. Вести денес: 0
home Вести

Дознајте по колку лица заразени со коронавирус има во секој македонски град

Дознајте по колку лица заразени со коронавирус има во секој македонски град

Досега во земјата се направени вкупно 1.265.512 тестирање на Ковид-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 188.635 бројката на оздравени пациенти е 169.946, на починати е 6.539, а бројот на активни случаи изнесува 12.150.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 81913, Активни 5696

Куманово 11158, Активни 931

Тетово 10778, Активни 959

Прилеп 8963, Активни 295

Гостивар 7942, Активни 507

Битола 6989, Активни 257

Велес 6098, Активни 305

Охрид 5863, Активни 474

Кавадарци 5794, Активни 212

Струмица 5643, Активни 323

Штип 5611, Активни 242

Кичево 3903, Активни 412

Струга 3768, Активни 359

Кочани 3168, Активни 132

Гевгелија 2376, Активни 80

Неготино 2301, Активни 43

Свети Николе 1846, Активни 111

Ресен 1523, Активни 108

Радовиш 1492, Активни 112

Дебар 1445, Активни 123

Крива Паланка 1379, Активни 74

Берово 1203, Активни 33

Делчево 1113, Активни 67

Виница 1017, Активни 52

Пробиштип 903, Активни 44

Валандово 800, Активни 34

Богданци 544, Активни 16

Кратово 541, Активни 51

Крушево 518, Активни 15

Македонски Брод 463, Активни 32

Демир Хисар 430, Активни 20

Демир Капија 407, Активни 5

Пехчево 310, Активни 6

Македонска Каменица 294, Активни 19

Дојран 139, Активни 1

 

Најнови вести

Локални избори 2021