четврток, 20. јануари 2022. Вести денес: 39
home Вести

Дознајте колку заразени со коронавирус има во вашиот град

Дознајте колку заразени со коронавирус има во вашиот град

Досега во Македонија се направени вкупно 1.485.944 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 217.400, бројот на оздравени пациенти е 203.967, на починати е 7.658, а бројот на активни случаи изнесува 5.775.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 95111, Активни 2768

Куманово 12941, Активни 201

Тетово 11344, Активни 103

Прилеп 10318, Активни 321

Битола 8823, Активни 521

Гостивар 8069, Активни 19

Велес 7342, Активни 176

Кавадарци 7050, Активни 228

Штип 6614, Активни 116

Охрид 6522, Активни 200

Струмица 6136, Активни 118

Кичево 4228, Активни 36

Кочани 4020, Активни 112

Струга 3909, Активни 37

Гевгелија 2811, Активни 83

Неготино 2574, Активни 45

Свети Николе 2126, Активни 48

Крива Паланка 1906, Активни 76

Ресен 1756, Активни 55

Радовиш 1741, Активни 53

Берово 1460, Активни 71

Дебар 1456, Активни 2

Делчево 1415, Активни 105

Виница 1161, Активни 21

Пробиштип 1126, Активни 26

Валандово 948, Активни 41

Кратово 776, Активни 34

Богданци 645, Активни 22

Демир Хисар 617, Активни 49

Крушево 593, Активни 32

Македонски Брод 499, Активни 11

Демир Капија 425, Активни 4

Македонска Каменица 418, Активни 27

Пехчево 352, Активни 9

Дојран 168, Активни 5

Коронавирус