среда, 23. јуни 2021. Вести денес: 0
home Вести

Дознајте колку заразени со коронавирус има во вашиот град

Дознајте колку заразени со коронавирус има во вашиот град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.882, бројката на оздравени пациенти е 83.424, на починати е 2.900, а бројот на активни случаи изнесува 7.558.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 40977, активни 3802
 • Куманово 5245, активни 311
 • Тетово 5162, активни 292
 • Прилеп 4596, активни 145
 • Гостивар 3645, активни 185
 • Штип 3517, активни 94
 • Битола 3243, активни 134
 • Велес 3.155, активни 247
 • Охрид 2871, активни 411
 • Кавадарци 2705, активни 379
 • Струмица 2553, активни 220
 • Струга 2252, активни 192
 • Кочани 1741, активни 61
 • Кичево 1729, активни 116
 • Свети Николе 1085, активни 34
 • Гевгелија 1022, активни 109
 • Неготино 982, активни 86
 • Дебар 768, активни 78
 • Ресен 746, активни 92
 • Крива Паланка 733, активни 39
 • Радовиш 722, активни 51
 • Делчево 651, активни 204
 • Берово 602, активни 38
 • Пробиштип 510, активни 28
 • Виница 498, активни 31
 • Валандово 325, активни 6
 • Македонски Брод 246, активни 11
 • Демир Хисар 247, активни 7
 • Кратово 235, активни 24
 • Богданци 226, активни 17
 • Крушево 215, активни 32
 • Демир Капија 220, активни 49
 • Македонска Каменица 191, активни 17
 • Пехчево 183, активни 9
 • Дојран 85, активни 7

 

ЕУРО 2020

Македонија