петок, 30. септември 2022. Вести денес: 45
home Вести

Дознајте колку заразени со коронавирус има во секој македонски град

Дознајте колку заразени со коронавирус има во секој македонски град

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 97.803, бројката на оздравени пациенти е 88.469, на починати е 3.010, а бројот на активни случаи изнесува 6.324.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови – Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 42746, активни 2810
Куманово 5400, активни 243
Тетово 5295, активни 220
Прилеп 4918, активни 359
Гостивар 3710, активни 114
Штип 3584, активни 90
Битола 3331, активни 126
Велес 3306, активни 236
Охрид 3067, активни 385
Кавадарци 3000, активни 435
Струмица 2631, активни 146
Струга 2327, активни 165
Кочани 1774, активни 49
Кичево 1751, активни 66
Свети Николе 1100, активни 24
Гевгелија 1088, активни 103
Неготино 1061, активни 97
Дебар 781, активни 38
Ресен 781,активни 64
Крива Паланка 769, активни 41
Радовиш 741, активни 43
Делчево 707, активни 220
Берово 624, активни 30
Пробиштип 523, активни 19
Виница 507, активни 25
Валандово 343, активни 16
Демир Хисар 256, активни 11
Кратово 254, активни 26
Македонски Брод 251, активни 10
Крушево 246, активни 50
Богданци 233, активни 10
Демир Капија 227, активни 33
Македонска Каменица 193, активни 5
Пехчево 183, активни 3
Дојран 95, активни 12

Коронавирус