понеделник, 14. јуни 2021. Вести денес: 56
home Вести

Дознајте колку ваши сограѓани се заразиле со коронавирус и колкав е бројот на активни случаи

Дознајте колку ваши сограѓани се заразиле со коронавирус и колкав е бројот на активни случаи

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 95.736, бројката на оздравени пациенти е 86.844, на починати е 2.959, а бројот на активни случаи изнесува 5.933.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови: Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 41823, активни 2778
Куманово 5317, активни 240
Тетово 5221, активни 211
Прилеп 4709, активни 200
Гостивар 3674, активни 117
Штип 3544, активни 78
Битола 3293, активни 121
Велес 3228, активни 216
Охрид 2972, активни 350
Кавадарци 2835, активни 367
Струмица 2598, активни 142
Струга 2287, активни 151
Кочани 1760, активни 53
Кичево 1743, активни 78
Свети Николе 1094, активни 23
Гевгелија 1055, активни 97
Неготино 1012, активни 71
Дебар 777, активни 53
Ресен 767, активни 63
Крива Паланка 750, активни 41
Радовиш 733, активни 47
Делчево 688, активни 201
Берово 614, активни 31
Пробиштип 516, активни 18
Виница 503, активни 26
Валандово 332, активни 9
Демир Хисар 254, активни 11
Македонски Брод 249, активни 10
Кратово 244, активни 22
Богданци 227, активни 5
Крушево 226, активни 38
Демир Капија 226, активни 47
Македонска Каменица 192, активни 4
Пехчево 183, активни 4
Дојран 90, активни 10.

ЕУРО 2020

Македонија