четврток, 23. јуни 2022. Вести денес: 0
АКТУЕЛНО

Падна владата во Бугарија, Кирил Петков повеќе не е премиер

home Вести

Дознајте колку ваши сограѓани се заразени со коронавирус

Дознајте колку ваши сограѓани се заразени со коронавирус

Досега во Македонија се направени вкупно 2.046.474 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 311.350, бројот на оздравени пациенти е 301.545, на починати е 9.297, а бројот на активни случаи изнесува 508.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 146504, Активни 317
Куманово 16671, Активни 16
Битола 15606, Активни 59
Прилеп 14201, Активни 14
Тетово 13473, Активни 5
Кавадарци 10677, Активни 8
Велес 9785, Активни 3
Гостивар 9604, Активни 4
Охрид 8898, Активни 15
Струмица 8072, Активни 2
Штип 8051, Активни 15
Кичево 5645, Активни 9
Кочани 5089, Активни 3
Струга 4724, Активни 1
Гевгелија 4419, Активни 3
Неготино 3688, Активни 2
Ресен 2746, Активни 9
Свети Николе 2630, Активни 4
Радовиш 2531, Активни 1
Крива Паланка 2415, Активни 1
Делчево 1985, Активни 3
Дебар 1676, Активни 2
Берово 1676, Активни 7
Валандово 1488, Активни 0
Виница 1393, Активни 0
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1021, Активни 0
Кратово 965, Активни 0
Крушево 927, Активни 1
Демир Хисар 835, Активни 1
Македонски Брод 737, Активни 1
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 525, Активни 2
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 0

Коронавирус