сабота, 27. ноември 2021. Вести денес: 17
home Вести

Дознајте колку ваши сограѓани се позитивни на коронавирус

Дознајте колку ваши сограѓани се позитивни на коронавирус

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 200.412, бројот на оздравени пациенти е 187.149, на починати е 7.072, а бројот на активни случаи изнесува 6.191.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови:

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 87721, Активни 3177

Куманово 12158, Активни 433

Тетово 10964, Активни 105

Прилеп 9393, Активни 243

Гостивар 7998, Активни 25

Битола 7361, Активни 207

Велес 6720, Активни 316

Кавадарци 6209, Активни 196

Охрид 6133, Активни 183

Штип 6081, Активни 191

Струмица 5892, Активни 134

Кичево 4081, Активни 69

Струга 3836, Активни 40

Кочани 3514, Активни 166

Гевгелија 2533, Активни 80

Неготино 2364, Активни 33

Свети Николе 1993, Активни 78

Крива Паланка 1594, Активни 118

Радовиш 1585, Активни 45

Ресен 1576, Активни 36

Дебар 1453, Активни 5

Берово 1228, Активни 16

Делчево 1151, Активни 31

Виница 1083, Активни 35

Пробиштип 995, Активни 54

Валандово 848, Активни 21

Кратово 637, Активни 31

Богданци 582, Активни 25

Крушево 546, Активни 15

Демир Хисар 480, Активни 37

Македонски Брод 476, Активни 2

Демир Капија 410, Активни 1

Македонска Каменица 354, Активни 38

Пехчево 319, Активни 3

Дојран 144, Активни 2

Коронавирус