четврток, 26. мај 2022. Вести денес: 191
home Вести

Дознајте колку лица заразени со коронавирус живеат во вашиот град

Дознајте колку лица заразени со коронавирус живеат во вашиот град

Досега во Македонија се направени вкупно 2.032.020 тестирања на КОВИД-19.

Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 310.413, бројот на оздравени пациенти е 300.532, на починати е 9.287, а бројот на активни случаи изнесува 594.

Дистрибуција по градови

Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)

Скопје 145917, Активни 257
Куманово 16648, Активни 12
Битола 15487, Активни 121
Прилеп 14178, Активни 31
Тетово 13464 , Активни11
Кавадарци 10659, Активни 19
Велес 9777, Активни 16
Гостивар 9594, Активни 13
Охрид 8872, Активни 30
Струмица 8068, Активни 14
Штип 8033, Активни 12
Кичево 5631, Активни 9
Кочани 5079, Активни 4
Струга 4721, Активни 5
Гевгелија 4412, Активни 8
Неготино 3681, Активни 2
Ресен 2733, Активни 13
Свети Николе 2624, Активни 0
Радовиш 2530, Активни 2
Крива Паланка 2414, Активни 1
Делчево 1980, Активни 1
Дебар 1674, Активни 1
Берово 1660, Активни 1
Валандово 1488, Активни 3
Виница 1393, Активни 2
Пробиштип 1267, Активни 0
Богданци 1020, Активни 1
Кратово 966, Активни 2
Крушево 926, Активни 0
Демир Хисар 832, Активни 2
Македонски Брод 736, Активни 0
Демир Капија 593, Активни 0
Македонска Каменица 523, Активни 0
Пехчево 486, Активни 0
Дојран 347, Активни 1

Најнови вести

Коронавирус