недела, 5. февруари 2023. Вести денес: 64
home Вести

ДОСЕГА НЕВИДЕНО: Марс окован во мраз- ова е прва фотографија од заледената Црвена планета (ФОТО)

ДОСЕГА НЕВИДЕНО: Марс окован во мраз- ова е прва фотографија од заледената Црвена планета (ФОТО)

Европската вселенска агенција (ЕСА) објави прва фотографија од со лед прекриен огромен кратер на Марс, која е направена од нејзиниот орбитер.

Научниците направија комбинација од три фотографии на кратерот Корољев, направени на 15 април од висина од 400 километри.

Водечкиот истражувач Николас Томас изјави дека и боите на таа фотографија се прилагодени за што повеќе да потсетуваат на оние кои се видливи со човечко око.

Камерата која е користена е еден од четирите инструменти на орбитерот, дизајниран да бара гасови како што е метанот, што би можело да биде наговестување за биолошки или геолошки активности на Марс.