четврток, 29. септември 2022. Вести денес: 146
home Вести

Досега близу 55.000 заболени од коронавирус во Македонија: Активни над 20.000 случаи, починаа 1.511 пациенти

Досега близу 55.000 заболени од коронавирус во Македонија: Активни над 20.000 случаи, починаа 1.511 пациенти

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во Македонија од почетокот на епидемијата изнесува 54.743, бројката на оздравени пациенти е 32.366, на починати е 1.511, а бројот на активни случаи изнесува 20.866.

Министерството за здравство вчера информриаше дека регистрирани се 1112 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-321, Куманово-69, Дебар-10, Штип-38, Прилеп-77, Тетово-79, Струга-44, Велес-44, Битола-65, Охрид-36, Кавадарци-26, Гостивар-60, Гевгелија-19, Струмица-35, Крива Паланка-7, Радовиш-6, Крушево-3, Кочани-44, Пробиштип-6, Демир Хисар-5, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-23, Валандово-12, Виница-11, Делчево-13, Кратово-2, Свети Николе-5, Кичево-12, Ресен-16, Неготино-22.

Институтот за јавно здравје вчера регистрира 709 оздравени пациенти од: Скопје-290, Куманово-30, Штип-31, Прилеп-62, Тетово-52, Струга-17, Велес-29, Битола-20, Охрид-57, Кавадарци-15, Гостивар-11, Гевгелија-6, Струмица-14, Крива Паланка-5, Радовиш-6, Крушево-1, Кочани-18, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Македонски Брод-1, Пехчево-4, Берово-3, Валандово-3, Кратово-4, Свети Николе-2, Кичево-10, Ресен-5, Неготино-8.

Починати се 24 лица, четири пациенти од Скопје (76, 62, 67 и 70г), еден од Куманово (64г), еден од Штип (87г), тројца од Прилеп (69, 45 и 79г), двајца од Тетово (41 и 65г), двајца од Велес (81 и 61г), пет пациенти од Битола (70, 91, 48, 60 и 73г), еден од Охрид (89г), еден од Крива Паланка (47г), еден од Крушево (60г), еден од Кочани (41г), еден од Македонски Брод (40г) и еден пациент од Виница (66г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
– Скопје 23935, активни 9883, Куманово 3427, активни 961, Дебар 431, активни 96 , Штип 2419, активни 537, Прилеп 2598, активни 1010, Тетово 3526, активни 1004, Струга 1283, активни 419, Велес 1739, активни 784,  Битола 1703, активни 849, Охрид 1398, активни 590, Кавадарци 1056, активни 452,  Гостивар 2107, активни 759, Гевгелија 657, активни 231 (48 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 118 на Богданци и 12 се странски државјани), Струмица 1550, активни 613, Крива Паланка 388, активни 127, Радовиш 387, активни 127, Крушево 110, активни 70, Кочани 1155, активни 333, Пробиштип 319, активни 77, Демир Хисар 173, активни 75, Македонски Брод 145, активни 33, Пехчево 95, активни 24, Берово 334, активни 101, Валандово 189, активни 73, Виница 344, активни 181, Делчево 393, активни 177 (105 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица), Кратово 144, активни 76, Свети Николе 741, активни 233, Кичево 1126, активни 517, Ресен 402, активни 165, Неготино 469, активни 289 (46 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија).

Направените 2553 теста се преку: ИЈЗ-1377, ЦЈЗ Скопје-46, Авицена-307, Биотек-224, МАНУ -166, Жан Митрев (Филип Втори)-0, Систина со PCR метода -251, лабораторија Лаор –79, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-60, Инфективна клиника-2, ГАК-0, Синлаб-24, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -17, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 312.143 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

Чаир – 623, Гази Баба – 1472, Аеродром -1424, Карпош – 1192, Центар – 1188, Кисела Вода – 1205, Ѓорче Петров – 827, Бутел – 551, Шуто Оризари – 183, Студеничани – 52, Сарај – 152, Арачиново -34, Илинден – 245, Сопиште – 63, Чучер Сандево – 104, Петровец –125, Зелениково -73, Странец – 173, Нераспределен- 197

Најнови вести

Коронавирус