вторник, 29. ноември 2022. Вести денес: 2
home Вести

Донев: СДСМ има коалиција без изборна програма, тоa е недозволиво

Донев: СДСМ има коалиција без изборна програма, тоa е недозволиво

Вечерва во емисијата на ТВ Алфа „Заспиј ако можеш“ гостуваше екс-амбасадорот на Македонија во Лондон Јован Донев.

Тој кажа дека СДСМ има коалиција без изборна програма што според него е недозволиво.

-Вие имате во овој момент во Македонија предизборна коалција без изборна програма. Тоа ви е коалцијата Социјал Демократски Сојуз – Беса тоа е недозволиво и никој не реагира во Македонија, а некој треба да им даде гласови затоа што таа коалиција има изборна листа. Како членството и симпатизарите на СДСМ или некои други гласаат за партија коалиција која што нема своја програма истакна Донев.

Дополнително, Донев рече дека и лидерот на БЕСА на интервју за Радио слободна Европа исто така кажал дека коалицијата нема избрна програма туку потпишана декларација со тогашната влада на СДСМ. Според Донев е сосема друга работа посебно ако се земе фактот дека таа Влада сега е во оставка.

-Лидерот на БЕСА за интервју пред 10-тина дена вика ние немаме изборна програма, погледајте ја декларацијата што ја потпиша БЕСА со владата на Р.Македонија за односните. Пазете декларација помеѓу една политилка партија и влада е сосема друга работа. Таа влада веќе ја нема таа влада е во оставка. Програми потпишуваат политички партии и излагаат и бараат мандат, истакна Донев

Најнови вести

Коронавирус